پرواز مسکن در تهراندو روز پس از دستور سیدابراهیم رییسی به مرکز هماهنگی اقتصادی برای تدوین طرح حمایت از مستاجران و تنظیم بازار اجاره، بانک مرکزی میانگین قیمت هر مترمربع ساختمان مسکونی در پایتخت را 33 میلیون تومان اعلام کرد. این رقم نسبت به آذرماه 1.1 درصد و نسبت به سال گذشته 20.3 درصد افزایش داشته است.

به گزارش اعتماد؛ در بخشی دیگر از این گزارش به بررسی شاخص اجاره بها در شهر تهران و کل مناطق شهری پرداخته است که نسبت به دی ماه 90 به ترتیب 50.7 و 54 درصد افزایش داشته است. نرخ 28.6 درصدی در گزارش شاخص قیمت مصرف کننده در ماه های قبل. در گزارش بانک مرکزی، بخش مسکن به عنوان یکی از سه بخش متاثر از تورم در ماه مورد بررسی و خروج آن از روند نزولی که از مهر تا آذر ادامه داشت، ذکر شده است.

به نظر می رسد تداوم کنونی قیمت مسکن در پایتخت که در حال گسترش به بازار مسکن سایر شهرها است، قدرت خرید مسکن را از بین خواهد برد. بر اساس آمار وزارت کنترل فقر، در سال 1998، حدود 26 میلیون نفر زیر نرخ فقر مطلق زندگی می کردند که پیش بینی می شود این رقم تا سال 1999 به 30 میلیون نفر برسد. به دلیل افزایش هزینه های زندگی برای بقیه افراد بیش از 40 درصد است. در سال، به جز در ماه آوریل، افراد بیشتری به زیر نرخ فقر مطلق می‌رسند و بنابراین فرصت اجاره در شهر را از دست می‌دهند – قابل توجه است، بنابراین «خرید خانه» ممکن است فقط انحصاری نباشد. مدعی خاص خود را خواهد داشت.

بررسی ها نشان می دهد افرادی که بیش از 30 میلیون تومان در ماه درآمد دارند می توانند در کمتر از 10 سال یک خانه 80 متری در ارزان ترین منطقه تهران خریداری کنند. در این صورت با ذخیره 10 میلیون تومانی و 10 سال آینده می توانستند خانه دار شوند. آن وقت است که 4 میلیون و 200 هزار نفر توسط مردان متاهل با سابقه کار جمع آوری می شود. فاصله متوسط ​​قیمت هر مترمربع خانه با مجموعه دریافتی یک فرد در دی ماه به حدود 28 میلیون تومان رسید.

دستور به رئیس کل بانک مرکزی

روز دوشنبه در جلسه مرکز هماهنگی اقتصادی دولت مقرر شد این مرکز سیاست حمایتی خود را برای کنترل افزایش اجاره بها و حمایت از مستاجران تدوین و ارائه کند. در این جلسه گزارش مرکز تحقیقات از تورم دی ماه ارائه شد و رئیس مرکز به اعضای این مرکز دستور داد تورم زندگی در بخش اجاره را کنترل کنند. به نظر می رسد دولت نیز از کنترل بازار مسکن که به سمت بازار اجاره رفته است ناامید شده است.

رئیس‌جمهور در این دیدار به رئیس کل بانک مرکزی دستور داد سیاست‌های لازم برای مدیریت رشد نقدینگی تدوین و در اسرع وقت به مرکز هماهنگی اقتصادی ارائه شود.

البته با توجه به طرح‌هایی مانند نهضت ملی مسکن و وام‌های بدون وثیقه، به‌نظر نمی‌رسد سیاست‌های طراحی شده برای مدیریت رشد نقدینگی بتواند از آسیب‌دیدگی نقدینگی و پایه نقدی آن در کشور به ویژه سهم پایه نقدی با 42 جلوگیری کند. درصد افزایش نقدینگی در آبان ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 36.6 درصد; این رقم نشان می دهد که بیشترین افزایش نقدینگی ناشی از وام دهی مستقیم و غیرمستقیم دولت به سیستم بانکی است.

چه اتفاقی برای بازار املاک در دی ماه افتاد؟

بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط ​​قیمت هر مترمربع در دی ماه به 32.9 میلیون تومان رسید که نسبت به آذرماه 1.1 درصد و نسبت به دی ماه 99 20.3 درصد افزایش داشت. که نسبت به آذر 44 و نسبت به دی ماه 99 6301 واحد رشد داشته است. از بین مناطق 22 گانه بیشترین میانگین هر مترمربع مسکن مربوط به منطقه یکم با 70 میلیون تومان و کمترین آن مربوط به مناطق 18 گانه با 15.6 میلیون تومان است.

بر اساس گزارش این موسسه مالی، تعداد گران ترین و مقرون به صرفه ترین مناطق شهر تهران در دی ماه سال جاری نسبت به دی ماه 99، 17 و 28.8 درصد افزایش داشته است. با مقایسه رشد این دو منطقه، مشخص می‌شود که رشد یک منطقه کمتر از ارزان‌ترین منطقه تهران است زیرا گران‌تر است و حتی بیشتر از تقاضای مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران است. بالاتر، نرخ تورم بسیار بالاتر است. این بدان معناست که قدرت خرید مردم در سال گذشته به شدت کاهش یافته و منجر به خرید خانه در ارزان‌ترین مناطق تهران شده است.

تعدیل اجاره بها؟

متوسط ​​قیمت هر مترمربع مسکن به 33 میلیون تومان می‌رسد، اگر کسی بخواهد در ارزان‌ترین منطقه تهران مترمربع مسکن بخرد باید حداقل سه ماه حقوقش را رد کند. یک سکه خرج نکن البته این در شرایطی است که میانگین قیمت هر متر مربع در این منطقه ثابت می ماند. اما آنچه بیش از همه نگران کننده است افزایش اجاره بها است. این شاخص یکی از موارد تورم دی ماه است و بعید است در ماه های آینده به اعداد بالاتری منجر شود.

نرخ افزایش بیش از 50 درصدی شاخص اجاره بها در دی ماه به خوبی نشان می دهد که سیاست دولت مبنی بر اعمال اجاره بها در کشور تقریباً ناموفق بوده و در این مدت بیشترین آسیب را مستاجران متحمل شده اند. بررسی های محل و برخی گزارش های غیررسمی نشان می دهد که نرخ اجاره بها از سال 1998 تا ژانویه امسال 8 درصد افزایش یافته و به بیش از 50 درصد رسیده است. این بدان معناست که بسیاری از مردم از خرید خانه دلسرد می شوند و مستاجر می شوند.

به نظر نمی رسد متوسط ​​قیمت هر مترمربع مسکن در پایتخت کمتر از ارقام به دست آمده توسط برخی باشد. در مقابل، نرخ اجاره بها کاهش نخواهد یافت. تا آن زمان هنوز افراد زیادی از شهر رانده شده اند یا حوادث جدیدی مانند کم خوابی در حال ظهور است.

برای خانه دار شدن در کمتر از 10 سال چه درآمدی می توانید داشته باشید؟

خرید خانه 80 متری در ارزان‌ترین منطقه تهران در دی ماه امسال به سرمایه‌ای بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان نیاز داشت. طبق آمار رسمی، یک سوم مردم در درآمد سالانه خود پس انداز می کنند (البته قبل از اینکه هزینه زندگی به 40 درصد برسد).

برای خرید این خانه در کمتر از 10 سال، فرد باید ماهیانه 10 میلیون تومان ذخیره داشته باشد تا بتواند 120 میلیون تومان در سال جمع کند و بعد از 10 سال یک میلیارد و دویست میلیون تومان می شود و برای خرید هزینه می کند. . خانه البته این مدت انتظار برای خرید خانه در صورتی در نظر گرفته می شود که میانگین قیمت هر متر مربع تغییر نکند.

این در حالی است که مردم در صورت داشتن درآمد بیش از 30 میلیون تومان در ماه می توانند این خانه را خریداری کنند و در پایان ماه سوم آن را به عنوان پس انداز برای خرید خانه کنار بگذارند. خبرها حاکی از آن است که در سال جاری حدود 4 میلیون و 200 هزار تومان مجموعه توسط یک زوج یک فرزند و دارای سابقه کار دریافت شده است.

این فرد اگر بعد از یک قرن هر ماه یک میلیون اشک و البته نوادگان آن فرد پس انداز کند می تواند در ارزان ترین منطقه تهران خانه ای بخرد. البته در شرایطی که قیمت مسکن نوسان نداشته باشد. امروزه شکاف بین درآمد یک خانواده و میانگین قیمت مسکن در پایتخت حدود 28 میلیون است.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances