شجاعت یک ناوشکن در ایران!این روزها نام نیکلاس لطیفی در فضای رسانه ای ایران به خصوص در رسانه های پیچیده ورزشی مطرح شده و هر منبعی سعی در انتشار اطلاعاتی از وی داشته است.

به گزارش شرق، نیکلاس لطیفی راننده کانادایی-ایرانی تیم ویلیامز در مسابقات معتبر جهانی فرمول یک است. تا اینجای کار، اولین چیزی که می‌توانست مهم‌ترین نکته باشد، اتفاق افتاده است: اینکه یک راننده درجه یک که مسیرش به سمت ایران است، بتواند در مسابقات جهانی فرمول یک شرکت کند، بسیار ارزشمند است.

نیکلاس از سال 2020 در این مسابقات معتبر حضور داشته و سعی کرده در کنار دیگر ستارگان مشهور رانندگی جهان برای خود نامی دست و پا کند. تا اینجا می تواند موضوع خوبی برای فضای رسانه ای ایران باشد که یک ملت دوگانه که یکی از آنها به ایران بازگشته است در بالاترین سطح رقابت در دنیای خودرو فعالیت می کند. اکنون همانطور که گفته شد از سال 2020 در فرمول یک حضور دارد و این خبر جدید نیست. موضوعی که اخیرا در رسانه ها مطرح شده است مربوط به اتفاقاتی است که در پیست مارینا ابوظبی رخ داده است. نه اینکه نیکلاس لطیفی حتی در یک دوره گرندپری توانست تاثیر قابل توجهی بگذارد و عنوان قهرمانی را به دست بیاورد، اما تصادف او بر سرنوشت راننده قهرمان مسابقات تاثیر گذاشت، ناشنوا شد.

داستان او قابل توجه و البته تا حدودی مشکوک است. مسابقه ابوظبی آخرین دور گرندپری این فصل بود که دو راننده به نام‌های لوئیس همیلتون و مکس فراتپین شانس قهرمانی فرمول یک را به عنوان قهرمان سال 2021 داشتند. همیلتون که پیش از این هفت عنوان قهرمانی را کسب کرده بود تا با شوماخر برابری کند، سعی داشت با کسب هشتمین عنوان قهرمانی خود در تاریخ فرمول یک نامی برای خود دست و پا کند. او شش دور جلوتر و 11 ثانیه از حریف فراشتاپن جلوتر بود.

نیکلاس لطیفی در حالی که برای هشتمین و تاریخی مسابقات قهرمانی فرمول یک جهان همیلتون آماده می شد، به طور ناگهانی در پیست به دلیل اضطراری با خودروی خود برخورد کرد. در اثر چنین حادثه ای یک خودروی سالم برای انجام کار از ریل خارج شد. به عنوان یک قاعده، زمانی که یک خودروی ایمن وارد پیست می شود، به این معنی است که اتفاقی در مسیر افتاده است که راننده باید سرعت خود را کم کند و منتظر بماند تا مسیر پاک شود.

با این حال، اتفاق بدی بود که فاصله 11 ثانیه ای پرستاپن و رهبر همیلتون با ورود یک خودروی ایمن از بین رفت و این بار تنها کسانی که از خط پایان عبور کردند توانستند عنوان قهرمانی را کسب کنند. در مشکوک ترین حالت، خودروی ایمن تا پایان مسابقه یک دور در مسیر باقی ماند و راننده برای از سرگیری مسابقه به دور آخر پرتاب شد. اینجا بود که فراشتاپن که قبل از تصادف لطیفی به عمد لاستیک های ماشین را عوض کرد، در فینال از همیلتون سبقت گرفت و عنوان قهرمانی را به دست آورد. تیم همیلتون و مرسدس که توسط راننده بریتانیایی هدایت می شد، باورشان نشد که چه اتفاقی افتاد و فرصت تاریخ سازی را از دست دادند. نیکلاس لطیفی به طور اتفاقی قهرمانی را از مرسدس ربود و به تیم ردبول سپرد تا بحث و شایعات بیشتری در مورد آن به وجود بیاید.

در حال حاضر رسانه های مطرح دنیا از احتمال وقوع یک تصادف ظریف عمدی برای جلوگیری از قهرمان شدن همیلتون صحبت می کنند و خود همیلتون وارد این موضوع شده و به طور مبهم آن را توصیف کرده است. از سوی دیگر برخی کارشناسان می گویند محل تصادف نیکلاس لطیفی جایی نبوده که وی کنترل خودرویش را از دست داده و با دیوار برخورد کند. در چنین فضایی دیروز خود لطیفی مصاحبه ای انجام داد و گفت که کارش از روی عمد انجام نشده و از همیلتون عذرخواهی کرد.

واکنش های متفاوتی نسبت به این حادثه در ایران وجود داشته و راننده ایرانی-کانادایی هر چقدر هم که خرابکاری شده باشد، توسط بسیاری به عنوان یک قهرمان واقعی معرفی شده است! می تواند به خودی خود موضوعی برای تحلیل بیشتر پدیده های اجتماعی باشد.

البته همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، رانندگی در فرمول یک برای یک ایرانی باعث افتخار است، اما نکته اینجاست که باید واقعیت ها را در نظر گرفت. یکی تصادف جنجالی او در آخرین روز مسابقه و دیگری نحوه ورود او به فرمول یک. نیکلاس، پسر مایکل لطیفی، یکی از بزرگترین سرمایه گذاران در کانادا است که 10 درصد از سهام مک لارن را خرید تا پسرش را به تیم ویلیامز بیاورد.

اگرچه درست است که نیکلاس، که رانندگی را در سنین جوانی در سطح حرفه ای آغاز کرد، راننده ای تا حدودی نمایشی است، اما در دنیای حرفه ای خود او را یک «راننده پولی» می دانند. یعنی کسانی که با ورود اسپانسرها به تیم راننده می شوند. این تا حدودی رایج است، اما گاهی اوقات می تواند منبع شوخ طبعی برای رانندگان حرفه ای باشد.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channelدانشگاهdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان