به روز رسانی زنده COP26: در آخرین ساعات، بحث آب و هوا بر روی پول متمرکز است


تصویر
اعتبار …ایو هرمان / رویترز

با پایان یافتن بحث در مورد تغییرات آب و هوایی بین المللی در گلاسکو، پیش نویس توافقنامه جدیدی که صبح جمعه اعلام شد، خواستار دو برابر شدن میزان پول برای کمک به کشورهای در حال توسعه برای مقابله با اثرات تغییرات آب و هوایی و ترغیب کشورها به تقویت اهداف کاهش انتشار شد. تا سال آینده .

اما بسیاری از متن پیش‌نویس – که قصد دارد مذاکره‌کنندگان را به توافقی سوق دهد که همه کشورها بتوانند روی آن توافق کنند – برای بسیاری از کشورها بحث‌برانگیز است. پول منجر به اختلافات می شود، انتشار گازهای گلخانه ای کند می شود و در واقع ممکن است در یک توافق نامه به “سوخت های فسیلی” اشاره نشود – علت اصلی تغییرات آب و هوایی، اما هرگز قبلاً در توافقنامه جهانی آب و هوا وجود نداشته است.

پس از نزدیک به دو هفته مذاکره، اختلاف نظرها حاکی از دشواری دستیابی به توافق جامع برای مذاکره کنندگان بود که پیش از آغاز مذاکرات سازمان ملل موسوم به COP26 از سوی فعالان و دانشمندان تاکید شد. اجماع علمی می گوید که جهان باید تا سال 2030 انتشار گازهای گلخانه ای را تقریباً به نصف کاهش دهد تا از مخرب ترین اثرات گرمایش جهانی جلوگیری شود. اما با توجه به اهداف فعلی کشورها، انتشار گازهای گلخانه ای همچنان در حال افزایش است.

متن آخرین پیش نویس مملو از چیزی است که در اسناد دیپلماتیک می توان آن را خشم توصیف کرد. این “متاسفانه گزارش می دهد” که کمک سالانه 100 میلیارد دلاری وعده داده شده توسط جهان ثروتمند در سال گذشته هنوز ارائه نشده است. همچنین خواستار دو برابر شدن بودجه تا سال 2025 برای کمک به کشورهای در حال توسعه برای سازگاری با اثرات تغییرات آب و هوایی، از جمله آب و هوای شدید و بالا آمدن سطح دریا شده است.

یکی از سوالات تفرقه‌انگیز این است که آیا کشورهای شمالی جهان – که قرن‌ها با سوزاندن زغال‌سنگ، نفت و گاز و انتشار گازهای گلخانه‌ای شکوفا شده‌اند – و آیا باید خسارت‌های جبران‌ناپذیر خود را به کشورهای در حال توسعه جبران کنند؟ این پیش نویس یک «تسهیلات کمک فنی» جدید را برای کمک به کشورهای آسیب دیده و آسیب دیده پیشنهاد می کند، اما کارشناسان می گویند که سؤالات در مورد اینکه آیا بودجه باید جدید و اضافی باشد، همچنان باقی است.

با این حال، برخی کارشناسان می گویند که پیش نویس اخیر نشان می دهد که مذاکرات در حال پیشرفت است.

هلن مونتفورد، معاون اقلیم و اقتصاد سازمان جهانی منابع گفت: «به طور کلی، در حالت تعادل، این متن قطعا قوی‌تر و متعادل‌تر از دو روز پیش است.

اما از آنجایی که کشورهای عمده آلاینده تمایلی به کاهش سریع سوخت های فسیلی برای جلوگیری از رسیدن دمای جهانی به سطوح خطرناک ندارند، موضوع دیگر این است که آیا تا پایان سال آینده با اهداف آب و هوایی قوی تر بازگردند یا خیر. آخرین پیش نویس “درخواست” می کند که آنها این کار را انجام دهند، که کمتر از “برنامه های” استفاده شده در پیش نویس قبلی است.

اعتبار …کپر پمپل / رویترز

موضوع مهم دیگر این است که آیا این توافق باید به سوخت های فسیلی اشاره کند که احتراق آنها در درجه اول مسئول تغییرات آب و هوایی است. متن این پیش‌نویس که اوایل روز جمعه منتشر شد، از کشورها می‌خواست «یارانه‌های ناکارآمد» برای سوخت‌های فسیلی را حذف کنند و «حذف تدریجی» زغال‌سنگ را که آلوده‌ترین سوخت فسیلی است، سرعت بخشند. با توجه به اینکه کشورهایی مانند چین، هند و لهستان به شدت به کارخانه های زغال سنگ وابسته هستند، مشخص نیست که آیا این زبان در نسخه نهایی باقی می ماند یا خیر.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از مذاکره کنندگان خواسته است تا “اقدامی سخت” اتخاذ کنند.

وی روز پنجشنبه در کنفرانسی گفت: «هر کشور، هر شهر، هر شرکت، هر مؤسسه مالی باید انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را به طور اساسی، قابل اعتماد و قابل راستی‌آزمایی کاهش دهد و از این پس سبدهای خود را کربن‌زدایی کند».

نزدیک به 200 کشوری که در این مناظره حضور دارند باید به اتفاق آرا در مورد هر کلمه متن نهایی توافق کنند.

الوک شارما، رئیس مذاکرات تاکید کرده است که مذاکرات در «پایان» روز جمعه پایان می‌یابد، اگرچه به نظر نمی‌رسد این امر محتمل باشد. آخرین دور مذاکرات در مادرید در سال 2019 قرار بود روز جمعه به پایان برسد، اما تا بعد از ظهر یکشنبه تمدید شد.

ویدئو

پخش کننده ویدیو در حال class=
ونسا ناکاته، هواشناس اوگاندایی، در اجلاس آب و هوای COP26 در گلاسکو گفت که او و همتایانش به وعده‌های رهبران و سرمایه‌گذاران برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی باور ندارند.اعتباراعتبار …آلبرتو پزالی / آسوشیتدپرس

گلاسگو – ونسا ناکاته هواشناس مستقر در اوگاندا در یک کنفرانس آب و هوای سازمان ملل متحد در روز پنجشنبه گفت که او و همتایانش به وعده‌های وزیران، شرکت‌ها و بانک‌ها در این هفته برای مقابله با تغییرات آب و هوایی اعتقادی ندارند.

اما آنها می خواهند.

خانم ناکات گفت: «من اینجا هستم تا از شما درخواست کنم تا ثابت کنید اشتباه می کنیم. “اگر شما نتوانید به ما ثابت کنید که اشتباه می کنیم، خداوند به همه ما کمک خواهد کرد.”

یکی از قوی‌ترین سخنرانی‌ها تا به امروز قبل از اجلاس آب و هوای سازمان ملل، خانم ناکاته، 24 ساله، به دیپلمات‌ها گفت که رهبران تلاش می‌کنند این کنفرانس را که قبلاً به عنوان COP26 شناخته می‌شد، علامت‌گذاری کنند، اما او و همکارانش خرید نمی‌کنند. که

او گفت: “بیایید صادق باشیم.” “ما قبلا اینجا بوده ایم.”

پس از ربع قرن کنفرانس های آب و هوایی و تعهدات سالانه جدید، انتشار گازهای گلخانه ای در دمای سیاره همچنان در حال افزایش است. خانم ناکات گفت: «امسال هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

او گفت: «ما غرق در وعده ها هستیم.

خانم ناکات گفت: “تعهد باعث کاهش دی اکسید کربن نمی شود. وعده ها مانع مردم نمی شوند. عهد نمی تواند جلوی گرم شدن سیاره را بگیرد. فقط اقدام فوری و شدید شما را از ورطه باز می گرداند.”

او از رهبران تجاری و سرمایه‌گذاران خواست و گفت که آنها اقدام فوری انجام نمی‌دهند، بلکه در عوض «با پلیس‌ها با جت‌های خصوصی پرواز می‌کنند» و «سخنرانی فانتزی می‌کنند». او همچنین حضور مردم در صنعت سوخت فسیلی را زیر سوال برد.

او گفت: “امیدوارم زمانی که بزرگترین هیئت در اجلاس آب و هوای COP26 متعلق به یک کشور نیست، بلکه به صنعت سوخت فسیلی مربوط می شود، بتوانیم شک داشته باشیم.”

و برای کسانی که این وعده را انجام دادند پیامی وجود داشت: «وفاداری خود را به ما نشان دهید. صداقت خود را نشان دهید. من اینجا هستم تا بگویم: به ما ثابت کنید که اشتباه می کنیم.

خانم ناکات، ستاره در حال ظهور در میان فعالان هواشناسی جهان، پس از سخنرانی خود مورد تشویق مداوم قرار گرفت. او اولین بار در ژانویه 2020 زمانی که آسوشیتدپرس او را از تصویر در مجمع جهانی اقتصاد بیرون کشید، توجه گسترده ای را به خود جلب کرد. او در کنار چهار فعال سفیدپوست از جمله گرتا تونبرگ، فعال سوئدی ایستاده بود.

این حذف، خانم ناکاته را شوکه و غمگین کرد، او در یک ویدئوی 10 دقیقه ای از گاز اشک آور که در توییتر به “نژادپرستی” جنبش جهانی محیط زیست و محو صداهای سیاه و آفریقایی اعتراض کرد، اعتراض کرد. پاسخ او در سراسر جهان طنین انداز شده است، و موقعیت او به عنوان صدای پیشرو در میان جوانان آفریقایی که مشتاقانه برای اقدام علیه تغییرات آب و هوایی بحث کرده اند، افزایش یافته است.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانGuide to buying household appliancesdigital currency channelدانشگاهdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان