ارقام عجیب فروش خودروهای خارجی در ایران; عرضه خودرو با تومان 108 هزار دلار!ممنوعیت 4 ساله واردات خودرو، قیمت خودروهای خارجی در بازار ایران را تا حد عجیبی افزایش داده است. بنابراین برخی از این خودروهای دست دوم در بازار ایران بیش از 70 تا 100 هزار فروخته می شود. این به دلیل تصویب کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 در مجلس برای آزادسازی واردات خودرو است. اما این تصمیم به دلیل سنگین بودن دو بار توسط هیات امنا و هیات امنا رد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردات خودرو پیش از این گفته بود که با تجمیع تقاضای ۴ ساله در بازار خودروهای خارجی، بازار ایران به حدود ۲۰۰ هزار خودروی خارجی نیاز دارد که حدود ۴ برابر این رقم است. به تصویب کمیسیون تلفیق واردات خودرو رسیده است.

در این مواقع بد نیست بدانید ممنوعیت 4 ساله واردات خودرو چه بلایی سر قیمت بازار ایران آورده است و قیمت آن با چه نرخ دلاری محاسبه می شود خودرو خارجی؟

در حال حاضر قیمت سانتافه 4 سیلندر 2018 دو دیفرانسیل در تهران 2 میلیارد و 900 میلیون تومان است. در صورتی که این خودرو در بازار دبی حدود 27 هزار دلار است. یعنی قیمت سانتافه 2018 در بازار ایران 108 هزار تومان به فروش می رسد!

قیمت سراتو 2 لیتری اتوماتیک 2018 در بازار تهران بین یک میلیارد تا 500 میلیون تومان است. این خودرو در بازار دبی حدود 22500 دلار قیمت دارد. در محاسبات ساده می توان گفت این خودرو 66 هزار و 500 تومان فروخته شد.

قیمت اولترا 2 لیتری 2018 در تهران بین یک میلیارد تا 510 میلیون تومان است. قیمت خودرو در بازار دبی حدود 17 هزار دلار است. در واقع این خودرو در بازار ایران 88 هزار تومان به فروش می رسد.

قیمت کیا اپتیما 4 سیلندر GT Line مدل 2017 در بازار تهران بین یک میلیارد تا 950 میلیون تومان است. این خودرو در بازار دبی حدود 22300 دلار به فروش می رسد. بنابراین این خودرو در بازار ایران 87 هزار دلار قیمت دارد.

در حالی که قیمت رنو تالیسمان E 3 2018 در تهران به یک میلیارد و 800 میلیون تومان می رسد که در بازار دبی حدود 25 هزار دلار است. به این ترتیب این خودرو به قیمت 72 هزار تومان در بازار ایران خرید و فروش شد.

این در زمانی اتفاق می افتد که حداقل دستمزد یک شهروند اماراتی 1089 دلار است. با این حساب کارگران اماراتی می توانند خودروهایی را که معمولاً در اختیار ثروتمندان ایران است با ذخیره حقوقی 2 تا 3 ساله خریداری کنند.

تعرفه واردات خودرو چقدر است؟

چرا قیمت خودروهای خارجی در بازار ایران اینقدر بالاست؟ فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در این زمینه گفت: وقتی حدود 4 سال است که ممنوعیت واردات خودرو در ایران برقرار است، تورم مشکل عجیبی نیست، خودروهای خارجی. در واقع وقتی عرضه و تورم وجود ندارد، قیمت ها بالا می رود و گرانی خودروهای خارجی در ایران به دلیل ورود نکردن این خودروها به کشور است و دخالتی ندارند. با قیمت

اما چگونه می توان تعرفه واردات خودروهای خارجی را محاسبه کرد؟

زاوه، کارشناس خودرو توضیح می‌دهد: «از آنجایی که چهار سال است ممنوعیت واردات وجود دارد، نرخ واردات خودرو تغییر نمی‌کند، اما این روند قیمت تمام شده گمرک را برای هر محصول تعیین می‌کند. این ارزش گمرکی لزوماً به قیمت محصول بستگی ندارد. هزینه گمرکی در قیمت دلار مرجع که در حال حاضر 4200 تومان است ضرب می شود و هزینه گمرک قابل کسر است. به عنوان مثال، اگر هزینه ترخیص کالا از گمرک 40000 دلار باشد، معادل 160 میلیون دلار است. 160 میلیون تومان آخرین حقوق گمرکی اخذ شده از سال 96 تا به امروز بوده است. این مبلغ 5 درصد به هزینه های وزارت بهداشت و هزینه های مشابه اضافه کرد اما مجموع آن به 200 میلیون تومان نرسید.

اما مهدی دادفر، دبیر انجمن واردات خودرو معتقد است که به دلیل نامشخص بودن نتیجه مذاکرات احیای برجام، مشخص نیست که آیا کمیسیون به رفع ممنوعیت واردات خودرو رأی خواهد داد یا خیر. اما فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو معتقد است به گفته رهبر دیروز، امکان آزادسازی واردات خودرو از سال آینده وجود دارد.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکورخبرdigital currency tutorialdigital currency channelبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهGuide to buying household appliances